! ! ! Baka-yaro ! ! !

Slogan twojego forum.

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2007-08-17 18:53:59

Nirvana_Depresja
Władca
Zawód: Zło
Zboczenie: z obranej raz drogi może być niebezpieczne
Rasa: Urzekająco Fajny Obiekt
Piosenka na dzisiaj: "Bloodline"- Slayer

Błędne stereotypy o samurajach

Szczerze to niestety sama nie spodziewałam się, że mam tak błedne mniemanie o samurajach. Naprawdę czuję się zawiedziona własną wiedzą...

Oglądając filmy z Hollywood, albo czytając książki napisane przez mało odpowiedzialnych ludzi, popadamy w morze różnych stereotypów o Samurajach, które z pokolenia na pokolenie są kultywowane tak samo na Zachodzie jak i w Japonii.

Samuraje nienawidzili broni palnej, nazywali ją "bronią dla tchórzy"

Hollywood, a w tym i opinia publiczna, doszli wspólnie do wniosku, że samuraje, jako herosi dobywający miecza, z okresu w historii, który już dawno, dawno temu przeminął nie pasują do broni palnej, a raczej broń nie pasuje do naszego wyobrażenia o samurajach, dlatego Samuraje nie powinni używać broni. W rzeczywistości, Japończycy używali broń palną znacznie bardziej efektywnie niż ich Europejskie odpowiedniki w szesnastym wieku. Tym bardziej, Japończycy produkowali znacznie bardziej celne, trwałe i solidne strzelby. Bitwa pod Nagashino, gdzie broń palna pokonała szarżującą kawalerię klanu Takeda, jest jedną z najsławniejszych i wpływowych bitew w historii samurajów. Samuraje nie byli głupi, w rzeczywistości, byli sławni ze względu na łatwość adaptacji do nowych warunków. Inwazja Mongolska, Chińska kultura, oraz potęgi Zachodnie, wszystkie miały wpływ na średniowieczną Japonię, w jednym lub innym momencie.

Ciekawym jest to, że kimono, jeden z najsławniejszych Japońskich symboli, wywodzi się z Chin i przywędrowało do Japonii w okresie Heian. Nie inaczej stało się, kiedy Portugalczycy zaprezentowali Japończykom nową niszczycielską broń, zwaną Arkebuzem (albo teppo, po japońsku). Nieważne jak mocno samuraje kochali swój łuk, nie byli niepomni do faktu, że broń palna deklasowała ich pradawną broń. W użytku były różne rodzaje broni, poczynając od tradycyjnego muszkietu po wielkie ręczne działka, a nawet armaty, które wyławiano z rozbitych statków Europejskich. Wszystkie te bronie były wykorzystywane z niszczycielską efektywnością. Jeden z największych daimyo (odpowiednik pana feudalnego) okresu Sengoku-Jidai Oda Nobunaga, był znany z powodu na swoją taktykę z wykorzystaniem broni palnej.

Inni daimyo tacy jak Takeda Shingem, Tokugawa Ueyasu czy Date Masamune byli również znani ze względu na wykorzystywanie w walce snajperów, okopanej artylerii, a czasami dużej ilości strzelców, z niszczycielskimi skutkami. Niektórzy twierdzą, że ponieważ piechota chłopska (ashigaru) byli podstawową jednostką wykorzystującą broń palną, samuraje musieli jej nie znosić. Nic bardziej mylnego, prawda była po prostu taka, że ashigaru byli zbyt dyspozycyjni żeby nauczyć ich czegokolwiek bardziej skomplikowanego. To nie znaczyło, że samuraje również nie wiedzieli jak używać strzelb; w rzeczywistości, samuraje byli uczeni innych sztuk walki, dogłębnie. Warto również zauważyć, że zasługi w bitwie, szczególnie te, które można było przypisać jednostce strzeleckiej, mogły być przewyższone tylko i wyłącznie przez zdobycie głowy przeciwnika w indywidualnej potyczce.

źródło: japonia.no-ip

Zupełnie się nie spodziewałam, że samuraje byli aż tak dobrzy w używaniu broni palnej. Naprawdę niewielki kawałek mojej świadomości przyjmował, że w ogóle się nią posługiwali. Zawsze do tej pory uważałam, że samuraje woleli używać miecza.
A Wy? Może wiecie o samurajach jeszcze coś czego nie wiem, a wiedzieć powinnam? Ukażcie mi całą prawdę. Bo skoro myliłam się w takiej sprawie w jak wielu jeszcze mogę się mylić?

http://img368.imageshack.us/img368/6963/link1fa5.png
http://img360.imageshack.us/img360/6259/pikapikavb3.gif

#2 2007-08-17 22:33:45

Methes
Member
Zawód: X-Man :)
Zboczenie: Le Parkour, Panie ^^, Japonia, M&A, Nirvanka i Apatia ^^
Rasa: Fallen Angel ^^
Piosenka na dzisiaj:
Serwis

Re: Błędne stereotypy o samurajach

To ty widac mało Nirv wiesz img/smilies/tongue
Miecz był symboliką dla samuraja.. na miecz trzeba bło zaśłużyć, wiec po tym jaki i ile mieczy posiadał, swiadczyło o jego statusie..
Samurai musiał umieć jeżdzić konno, strzelać z łuku (także na koniu), władać włucznią.. i dużo więcej.. Fakt, że w zalezności od upodoban, Samuraj bardziej wolął np strzelac z łuku niż uzywac miecza.. rozwine wypowiedz, jak bede miał czas gomen..

So tell me.. tell me the reason why?
How can you do this to me..
You break my heart..
and you make me cry.

#3 2007-08-18 09:21:12

Nirvana_Depresja
Władca

Mówisz, że miecz był symboliką dla samuraja, ale tylko symboliką? Wszystkie piękne historie stworzone przez moją wyobraźnię właśnie padły w gruzach T_T.
  Nie wiedziałam, że ilość mieczy samuraja o czymś xD. Myślałam, że to zupełnie nieistotny szczegół img/smilies/hmm . Będę musiała więcej doczytać na ten temat.

Tu w niższej ramce kolejny błędny stereotyp oraz jego obalenie.

Wszyscy samuraje podążali, chwalebną drogą wojownika zwaną "Bushido"

Czytając książki pod tytułem "Hahakure: Księga Samurajów" albo "Budo Shoshinshu: Kodeks Samurajów" dostępnych na naszym rynku książkowym, nasuwa się jedna myśl, a mianowicie taka, że WSZYSCY samurajowie podążali drogą Bushido, a jeśli nie, to nie byli samurajami. Tak naprawdę było inaczej. Bushi-do w poprawnym tłumaczeniu oznacza "Droga Wojownika". Jednak, Bushido nie było niczym więcej jak wynalazkiem ery Edo (Edo Jidai) mającym za zadanie utrzymać samurajów w posłuszeństwie do ich zwierzchników. Edo Jidai było okresem pokoju trwającym 250 lat, pod rządami ostatniego szogunatu Japonii, który zjednoczył Japonię. Szogunat Tokugawów, w tym okresie był ogarnięty nie małą paranoją; trzeci szogunat z rzędu, gdzie dwa poprzednie upadły wyniszczone wojnami, władcy z tej dynastii na pewno nie chcieli dopuścić do powtórki scenariusza. Podczas tego okresu na przykład, wiele nowych praktyk zostało ustanowionych takich jak, to, że wasalni daimyo musieli spędzać, co drugi rok wraz z rodziną w Edo (teraz Tokyo), stolicy rządów szoguna. Miało to na celu ułatwienie kontroli nad trudnymi do zapanowania daimyo. Kolejną praktyką wprowadzoną w tym okresie było poważne wymuszenie lojalności samuraja w stosunku do swego pana. Podczas Sengoku Jidai, było kilka przypadków, kiedy samuraje zwrócili się przeciw ich daimyo, zakończonych prawdziwą katastrofą dla tego drugiego. Szogunat Tokugawa uczynił w takim razie zwrócenie się przeciw swojemu panu największym przewinieniem, jakiego samuraj mógł się dopuścić.

Również, podczas okresu Edo, samuraje nie mieli już określonego celu w Japońskim społeczeństwie. Stawali się głównie rządcami, czy urzędnikami w administracji państwowej.  Obracając się w tym nowym społeczeństwie samuraje popadali w marazm, aż pewnego dnia ronin zwany Yamaga Soko, pozbierał w całość, zasady Konfucjańskie, które rządziły Japońskim życiem od wieków i dał samurajom nowy powód do życia. Kodeks Soko stał się później podstawą do stworzenia, Bushido, które uzyskało wielkie wsparcie od ówczesnego szogunatu. Proszę zauważyć, jak wspominałem wcześniej, że szogunat poszukiwał rozwiązań, które zapewnią mu pewność, że samuraje nie zbuntują się przeciw swoim daimyo. Kiedy kodeks Soko był gotowy i bezapelacyjne poświęcenie dla swojego pana, które się w nim zawierało, całkowicie pasowało to do zaspokojenia paranoicznych prób opanowania możliwych rewolt przez szogunat. no i zadziałało.

Samuraje żyjący przed Edo Jidai, NIE podążali drogą żadnego "Bushi-do". Dodatkowo, jest tak wiele przykładów na zdrady, nieszczerości i innych zachowań kompletnie nie zgodnych z Bushido, że to, co wymieniłem wcześniej wydaje się całkowicie oczywiste.  Niemożna oczywiście powiedzieć, że honorowi, szlachetni samuraje nie istnieli. Uesugi Kenshin jest znany ze swojego honoru, jakim kierował się w bitwach toczonych z Takedą Shingenem. Suma summarum gdyby wszyscy samuraje stuprocentowo przestrzegali busido nie było by w Japonii bohaterów narodowych.

źródło: japonia.no-ip

No dobra, to jeszcze nie wywołało rewolucji w moim umyśle, bo zrozumiałe, że nie można było się stosować do kodeksu, który jeszcze nie istniał. No i rozumiem, że zawsze jest ktoś , kto nie trzyma się zasad. Ale wydawało mi się, że nawet Ci źli mieli jakieś zasady. I chyba się nie mylę. Hmm?

#4 2007-08-18 14:28:47

Methes
Member
Piosenka na dzisiaj:
Serwis

Bushido, orkeśla normy dla Samurajów poddanychjakiemuś Shogunowi.. Jednak Wojownik, który był niepodległy, badz "zły" nie musiał podporzadkowywac sie Bushido.. poniewaz jego honor nie był związany z tym kodeksem.. fakt, ze kazdy Samuraj przestrzegający Bushido szydził z pozostałych, którzy tego nie przestrzegali.. poniewaz to oznacząło, albo gorszą reputację danego wojownika, albo słabe umiejętności..
Długo by można polemizować na ten temat.. ale narazie nie mam jakoś nastroju ^^' Co do mieczy.. to taka dobra katana troche kosztowała (nie rzadko wiecej niż cąłe wsie), stad brął sie prestiż.. Nie kazdego było stać na Katanę.. a co dopiero na Wakizashi do tego.. lub drugą katane..

Co do zasad samurajów, to jak nazwiesz mordowanie chłopów na rostajach dróg przez niezaleznych samurajów? To świadczy o kodeksie Moralnym?

Ostatnio edytowany przez Methes (2007-08-18 14:29:43)

You break my heart..
and you make me cry.

#5 2007-08-19 14:21:48

Nirvana_Depresja
Władca

Nie nie nazwałabym tego tak. A coś takiego należało do kodeksu Bushido? MeR, teraz to naprawdę zaczynam mieć sprzeczne uczucia co do samurajów...

Samuraj był po prostu kimś, kto przestrzegał kodeksu Bushido

Kodeks Bushido nie koniecznie był kodeksem wszystkich samurajów. Wielu dziś ludzi, którzy nie wiedzą o tym, jest pod wpływem złego przeświadczenia, że "samuraj" był po prostu kimś, kto podążał drogą Bushido. Zdarzyło mi się nawet spotkać z przekonaniem, że samuraj nie musiał nosić broni, jak długo tylko przestrzegał kodeksu (??).
  To jest oczywiście jeden z największych absurdów ze wszystkich błędnych stereotypów. Samuraj, nieważne, z jakiego okresu, był członkiem klasy bushi, czyli klasy wojowników. (Trzy pozostałe to rzemieślnicy, chłopi oraz kupcy). W Sengoku Jidai, istniały pewne możliwości mieszania się miedzy klasami, dla przykładu: ashigaru mógł urodzić się chłopem, a następnie, jeśli udało mu się przetrwać odpowiednią ilość bitew, mógł zostać awansowany do klasy wojowników. Również, w epoce Edo, bogaci kupcy mogli dosłownie wykupić sobie miejsce w klasie wojowników. Jednak, podstawą było to, że samuraj był ZAWSZE wojownikiem (bushi), nieważne czy postępowałeś według drogi wojownika (Bushido) wcześniej, czy nawet podczas ery Edo, samurajem byłeś z urodzenia i nieważne jak bardzo by się chciało, skoro samurajem się urodziło to po prostu samurajem się było.

Tego akurat mogłam się domyślić, że tytuł samuraja trzeba było dziedziczyć...

Mimo wszystko jestem co raz bardziej zawiedziona  T_T.

#6 2007-08-19 18:33:25

Methes
Member
Piosenka na dzisiaj:
Serwis

To nie było w kodeksie .. modrowanie chłopów jak nei dali im kasy, badz jedzenia.. To byłpoprostu taki kaprys Samurajów, którzy nei byli podlegli jakiemuś Shogunowi, a takich przypadków dużo było.. Przez co Chłopi bali się podruzować i Shogunowie musieli zwalczać tych "złych" Samurajów, bo utrudniali funkcjonowanie Państwa..

You break my heart..
and you make me cry.

#7 2007-09-01 10:14:16

~M~
Fresh meat

Oglądałem kiedyś program poświęcony kulturze Japonii, głownie o samurajach. Dla większości z nich ludzie o niższym statusie społecznym byli po prostu mięsem. Kiedy samuraj odbierał od kowala swoją katane mógł ją bez przeszkód "wypróbować" na przypadkowym przechodniu, zabijając go bez konsekwencji. A gdy ktoś o niższym statusie przez przypadek szturchnął samuraja było to równoznaczne z karą śmierci.
A co do chłopów to o ile dobrze pamiętam w przeciwieństwie do Europy byli dosyć wysoko postawieni w hierarchii , chyba zaraz po samurajach i mieli pod sobą dużą grupę ludzi, np. artystów którzy notabene byli najniżej w hierarchii. Program oglądałem dosyć dawno więc jeśli przekręciłem jakiś fakt to przepraszam img/smilies/smile

http://img154.imageshack.us/img154/914/ub0bazacw6.gif
http://img301.imageshack.us/img301/9200/beztytuuhf6.png

#8 2007-09-01 11:38:49

Methes
Member
Piosenka na dzisiaj:
Serwis

Chłop miał przywileje, o ile miał ziemie nadaną na własność i porównując to do Europy, wyglądało to tak.. przywilej ma soba do której nalezy ziemia, wtedy jest znany i jako tako szanowany, przez to że utrzymuje podstawę funkcjonowania państwa.. ale pracownicy u takiej osoby, były już niżej.. Samuraj miał prawo odebrać za zniewagę dotknięcie przez zwykłego chłopa.. ale jezeli byłby to właściciel ziemski, to Samuraj musiał liczyć się z konsekwencjami (u mnie chłop to poprostu robol najnizszego rzedu resztę pomijałem)..

Jak już wspominałem, Samuraj nie koniecznie uzywał miecza i w dużej części programów TV, jest lekkie przekłamanie.. Dla nich Samuraj to kazdy wojownik z Kataną, a tak nie koniecznie było.. Ktoś mógł być Wojownikiem, który dorobił się Katany.. ale był wojownikiem do wynajecia, był zły, bądz poprostu jego zycie usiało mu los nauki walki.. i tak zyje.. podam kilka przykładów.. Oglądał ktoś 7 Samurajów? Tam było 5 Wojowników z najwyższej pułki umiejętności.. którzy zasłużyli na swój tytuł.. był tam Kikuchio (o ile dobrze pamiętam imie), który nie miał sławy, ale miał chęć do walki.. (podczas filmu zasłuzył sobie na miano samuraja (w oczach pozostałej 5-tki), oraz był jeszcze Jeden młody chłopak, który chciałbyć samurajem.. dopiero w raz z rozwojem akcji, doświadczył czym tak naprawde zajmuje sie samuraj, jaki to fach jest.. Pierwsza zadana śmierć.. problemy z kulturowością (kiedy to zabujał się w chłopce)..

Ja powiem, tak.. kazda bajka ma ziarnko prawdy.. Film nie jest dokładnym odwzorcowaniem Samurajów, a Samurajów niepodległych, lub byłych.. Jezeli komuś się nei podoba kino Kurosawy, to niech obejrzy Anime (poza nutką S-F, jest dokładnie ta sama historia, lekko wzbogacona)
Ostatni Samuraj, taż zawiera wątki, o Samurajach, ale trzeba je dobrze wygarnąć z fikcji która powstała na potrzeby filmu..

You break my heart..
and you make me cry.

Stopka forum